2014 Január 1: 110 Szuperföld ( Elemzés ! )
2014.01.03
2014-Január 1-én összesen 110 Szuperföld ismert, a legsikeresebb év a Szuperföldek felfedezése terén mindenképpen a 2013-as volt. Ekkor összesen 35 Szuperföld vált ismerté. A jelenlegi 1055 exobolygók kis csoportják képviselik az ún. Szuperföldek kb. 10 %-át ( 110 exobolygó ) ezek olyan égitestek amelyek tömegben és méretben a legjobban hasonlítanak a Földre. ( tömegük 0,5- 10 földtömegig terjedhet. ) Sajnos azonban a ma talált szuperföldek jelentős része eléggé eltér a " Föld képétől ", sokuk átmérője haladja meg a 40 000 km-ert, és 90 %-uk még mindig ún. forró Szuperföldek. ( olyan közel keringenek a csillagukhoz, hogy a felszíni hőmérsékletük eléri több esetben is a 1000 C fokot ! ) Mivel nincs két egyforma bolygó így soha nem fogunk a Föld " ikertestvérére " lellni, visszont találhatunk a Földhöz igen hasonlót !
Jeleneleg is van körülbelül egy tucat olyan exobolygó amelynek a tömege a Földhöz viszonyul, vagy annál kisebb - ez azért jó hír számunkra mert minél kisebb egy bolygó tömege , annál nagyobb az esély arra, hogy ott élet alakulhasson ki. A 110 szuperföldből már akadnak olyanok is, amik igen hasonlítanak a Földünkre, ilyen pl. a Kepler-78 b. Kepler-20 e. , Kepler-68 c. ezek átmérő, és tömegben igen viszonyulnak bolygónkhoz. De sajnos a környezeti tényezőket is figyelembe kell venni, ha a Földhöz hasonló planétát keresünk, s bár a felsorolt három szuperföld Föld-szerű tulajdonságokkal bír, még is élhetettlenek, mivel mindhárom planéta igen közel kering a csillagához, így melegebb van rajtuk , mint a Vénuszon.
A Kepler-űrteleszkóp 2009-ben állt munkában és exobolygók ezreit találta !
Az alsó táblázat jól szemlélteti, hogy az elmúlt évek alatt hány szuperföldet találtak. 2014.01.01 -én összesen 110 szuperföld volt ismert, számuk minden évben nő. A két legsikeresebb év a 2011, és a 2013-as. A Szuperföldek zömét a Keplerűrteleszkópnak ( NASA) köszönhetjük. A nagy teljesítményű teleszkóp javarészt a kis tömegű exobolygók ( Szuperföld ) kimutatására volt képes, mígnem 2012. Júliusában el nem romlott. Ez hatalmas veszteség az exobolygó kutatásban.
dátum: felfedezett Szuperföld:
--------------------------------------------------------------
1992. 2.
2004. 2.
2005. 2.
2006. 1.
2007. 3.
2008. 5.
2009. 10.
2010. 4.
2011. 33.
2012. 13.
2013. 35.
2014. ?
-------------------------------------------------------------
.. 110.
Ha megnézzük a 110 szuperföld főbb adatait, ( tömeg, csillagtól való távolság, átmérő, felszíni hőmérséklet stb. ) akkor még mindig azt látni, hogy a szuperföldek zöme 90 %-ka, még mindig ún. forró- szuperföd. ( ami képtelen az általunk ismert élet hordozására. ) Több jelölt visszont van már amik a " legjobban hasonlító Föld szerű bolygó " címéért indul, ezek nadjából Föld méretű, és hőmérsékletű exobolygók. Ilyen planéta például a GJ 667 C c. amely 4,2 földtömegű, és a becslések szerint a felszíni hőmérséklete 0 és -15 C fok között mozog. ( ez a planéta egyébként egy halvány vörös törpecsillag körül kering, a Földtől mintegy 22 fényévnyire. )Másik kiváló jelölt a HD 40307 e, amely 3,4 földtömegű és színtén alkalmas lehet az élet számára. A Kepler-21 b. is egy a Földhöz hasonló bolygó , bát tömege annak 10-szerese, még is ideális lehet a hőmérséklet a felszínén. Jelenleg mintegy 8-10 olyan szuperföld ismert amelyre a kutatók " sejtik " hogy környezeti szempontból akár élet is lehet. Én ezeket a szuperföldekt ún. Ideális- Szuperföldeknek nevezem.
Egy Ideális- Szuperföld képe, amely majdnem pontban olyan mint a Föld !
Mivel igen neház kis tömegű exobolygót találni, így hosszú idő telik el egy-egy szuperföld felfedezéséig, természetesen van olyan időszak amikor egyszerre 5-10 új Szuperföld kerül felfedezésre. Az hogy az ún. Ideális- szuperföldek alkalmasak-e az élet számára sohasem tudhatjuk pontosan, mivel a nagy távolságok miatt ( ami több tíz- vagy ezer fényévek ) " időeltéréssel" látunk rájuk. Az az, ha egy 2000 fényévre lévő Szuperföldet vizsgálunk meg, s állapítsuk meg róla, hogy lakható, ma már nem biztos hogy lakható, mivel azt 2000 évvel ezelőtti állapotát látjuk. Így sohasem lehetünk benne biztosak, hogy valóban lakott a szuperföld, ha azt épp kimutattuk is.
Az évek haladásával egyre kisebb tömegű exobolygókat sikerült kimutattni, az elmúlt 1 - 2 évben fedeztük fel a legtöbb szuperföldet. 2009-ben csak 10 szuperföldet ismertünk, ma már 110-et ! S csak 4 év telt el, ez azt jelenti, hogy jelentősen nő a felfedezett szuperföldek száma ! Minél több Földhöz hasonló tulajdonságokkal bíró szuperföldet találunk, annál nagyobb az esélye, hogy előbb-vagy utóbb életre alkamas bolygót találunk. Véleményem szerint tízezrvével vannak odakint lakott szuperföldek, csak a nagy távolságok akadálya az hogy még nem ismerünk egyet sem belőllük. Sajnos a Kepler-űrteleszkópnak vége, de lesz majd ami felváltsa és új exobolygókat talál majd, ilyen például a nem rég felbocsátott Gaia- űrteleszkóp is, amelytől " csak " 10 000 új exobolygó felfedezését reméljük.
Érdekesség, hogy a szuperföldek zömét komplett bolygórendszerekben találjuk, így már kijelenthetjük hogy sok olyan rendszer ismert, mint a miénk ( Naprendszer ), de nem sok olyan rendszer van, ahol ideálisak is a környezeti feltételek lakhatósági szempontból. A Csillagászoknak a nagy álma ,hogy olyan exobolygót találjonak ami teljes mértékben hasonlít a Földre ( méret, hőmérséklet stb.) ,ha így megy tovább a szuperföldek felfedezései akkor már nem sokat kell várni, s lesz ( lesznek ) olyan bolygók amelyeket már nyugodtan lehet hívni a " Föld testvérének ". Hogy mikor fedezik fel a Föld testvérét , jó kérdés, lehet hogy holnap, vagy 10 év múlva. Annyiban azonban biztos vagyok, meglesz !

A fenti kép, szépen szemlélteti a ismert lakhatósági zónában keringő szuperföldek méreteit. A bolygók már nem messze állnak a Föld " képétől ". Méretben már nem sokban marad el, sőt némelyiken akár a folyékony víz is előfordul. A Föld méretei a jobb felső sarokban látható. ( kép ).
Forrás:
http://exoplanet.eu/catalog/gj_667c_c/