Forró Jupiterekből lesznek kőzetbolygók ?
Jelenleg nagyon sok úgynevezett forró- Jupiter típusú hatalmas exobolygó ismert, amely azért olyan forró, mert olyan közel keirng a csillagához, hogy ott a hőmérséklet nem egy esetben haladja meg a 1000 C fokot. Egy régebben ( 2004 ) halott elméletet szeretnék most megosztani önökkel, miszerint a forró- Jupiterek egy részéből akár kőzetbolygó is válhat ! Természetesen nem olyan lenne ez a kőzebolygó, mint pl. a Föld, vagy a Mars, annál sokkal sűrűbb, és nagyobb, és valószínű soha nem találnánk életet egy ilyen bolygón.
( Egy forró-Jupiter képe, ilyen exobolygó több ezer ismert. )
Az elmélet röviden így szól: a forró-Jupiter csillaga idővel hatalmasra növi ki magát ( felfúvódik, mivel a csillag magjában elfogyott a Hélium, s külső rétegei kitágulnak ), a felfúvódástól szó szerint bekebelezi a bolygóját ( elnyeli, de ezzel nem semmisíti meg ! ). Mivel a forró- Jupiter kellő tömegű kb. 3 -5 jupitertömeg közé teszik ezt a határt, így a csillag légkörében nem enyészik el , bár így jelentősen veszít tömegéből
Senki sem tudja pontosan , hogy egy bekebelezett forró-Jupiter vajon túléli-e a csillag légkörében lévő időszakot, azt a időszakot, amikorra a csillag már összezsugorodik, s lehűl a felszíne. Ha túléli a bolygó, akkor tovább kering a csillaga körül, bár már jelentősen kisebb tömeggel. Mivel a bolygó a csillag légkörében keringett sok millió évig, a légkörben való folyamatos súrlódástól a bolygó pályája ezáltal folyamatosan csökken, s idővel a saját csillagára áramlik. Így bár túlélte a csillag forró légkörében töltött pokoli időszakot, de azt már semmiképpen nem fogja túlélni, hogy bele zuhanjon a felszínébe.
Jelneleg ismertek olyan exobolygók, amelyek már most közelednek a csillagukhoz, azaz pályájuk zsugorodik, mígnem a csillagba nem végzik.
Természetesen rengeteg forró- Jupiter nem éli túl a csillaga elnyelődését, s exobolygók milliói tünnek el így az Univerzumban. Egyik legismertebb ilyen bolygó-gyilkosság, a V838 Monocerotis csillag felfúvódása, amely 2002-ben történt. Ez a csillag vörös óriássá fúvódott fel, s a kutatók szeme láttára nyelt el 3 hatalmas Jupiter típusú bolygót, s később amikor a csillag visszahúzódott , a bolygóknak már nyoma sem maradt. Az akkori sajtó, médiában a csillagot, úgynevezett " bolygógyilkosnak " nevezték. Hogy valóban maradt-e valami az exobolygókból, 100 %-ban nem jelenthető ki.
( Egy bolygógyilkos csillag, amely semmi esélyt nem adott a bolygóinak...)
Kutatók nem tartják kizártnak, hogy forró- Jupiterek egy százalékából, kőzetbolygók alakuljonak, illetve jöjjönek létre. Több fontos tényezőnek kell csaknem egyszerre szerepet játszania, ahhoz, hogy a forró-Jupiterből, kőzetbolygó váljon. Először is a forró-Jupiternek, elég nagy tömeg kell ahhoz, hogy amikor a csillaga légkörébe kerül, ne eméssze fel a forróság, másodszor a csillag felfúvódásának és összehúzódásának az ideje, az az ha sokéáig több száz millió évig van felfúvódott állapodban a csillag akkor könnyen lehet, hogy akármekkora a forró-Jupiter tömege, akkor is elenyészik.