Hideg Jupiterek körül lehetséges élet ?
Már lassan 4000 exobolygó ismert, amelyekből már szép számmal ún. rideg-Jupitereket is ismerünk - ezek olyan Jupiter típusú óriásbolygók, amelyek nagy távolságokban keringenek saját csillaguk körül, miközben környezetükben a hőmérséklet fagypont alatt van. Egy Jupiternél sokkal nagyobb tömegű rideg-Jupiter körül akár több ezer hold (kísérő) keringhet, némelyik hold mérete akár a Föld méretét is meghaladhatja. Minél nagyobb a tömege egy ilyen típusú bolygónak, a holdjainak a mérete valószínűleg annál nagyobb, egy 7 Mj rideg-Jupiternek a körülötte keringő holdak mérete sokkal nagyobb, mint 1 Mj társáé. Nem csak Szuperföldeken lehetséges az élet feltételei, ha egy óriásbolygó körül keringő hold ( vagy holdak ) elég nagy tömegűek, és az ún. lakhatósági zónába esnek, akkor lehetséges, hogy megjelenik valamilyenféle életforma ilyen holdakon.
( Egy hatalmas hideg-Jupiter, és Föld - méretű kísérője, ( fantázia rajz ) amelyből a planéta körül több is található ! Több kutató szerint nagy az esély arra, nézve, hogy óriásbolygók körül is kialakulhat élettér - amely az eddigiekkel ellentétben egészen új fajta nézetbe helyezi az idegen élet utáni kutatást. )
Azon holdak, amelyeknek a tömege Föld tömegéhez hasonló, ill. kora viszonylag magas ( vagy hasonló korú, mint a Föld is ) sokkal nagyobb eséllyel alakul ki élet, mint azon holdak körül, amelyek viszonylag fiatalok, ill. tömegük a Föld tömegének a felét sem érik el. A hideg Jupiterek körül több ezer hold keringhet, minél nagyobb a tömege egy ilyen típusú világnak annál több holdja lehet - s annál nagyobb méretű holdjai alakulnak ki. Az, hogy valójában létezhet-e élet egy hideg-Jupiter körül keringő hold(akon) az több más tényezőtől függ. Az egyik fontos tényező, a kor, a bolygó kora, amennyiben nagyon fiatal úgy nem telhetett el elegendő idő, az élet kifejlődésére. Ez azt jelenti, hogy egy olyan hideg Jupiter ami még csak 2 milliárd éves, így a körülötte keringő holdak ( s persze maga a bolygó is ) még jelentős átalakulásban vannak, az égitestek ekkor nyerik el küllemüket, jellegzetességüket.
Néhány érdekes " hideg-Jupiter "................
( Mj = Jupiter tömeg )
HD 217107 c.
Egy 2,49 Mj tömegű óriás, amely 11,5 év alatt kerüli meg csillagát, igen idős bolygóról van szó, 7,3 milliárd éves. A hatalmas bolygó vonzástere elég nagy ahhoz hogy több ezer holdja legyen, köztük Föld méretét is meghaladó kísérőkkel. A bolygót már elég rég ismerjük 1998 óta !
HD 142 c.
Egy szintén nagy 5,3 Mj tömegű bolygó, amely 16,4 év alatt kerüli meg csillagát, 2012 óta ismert bolygóóriásnak sok ezer holdja lehet, s Föld méretét is meghaladó kísérőkkel is rendelkezhet - kora majdnem 6 milliárd év, így valamivel idősebb a Naprendszernél. Vonzáskörzete akkora, mint a Neptunusz bolygóé.
HD 30177 c.
A HD 30177 c. egy 3 Mj tömegű hideg-Jupiter, amely hosszú 18,9 éves keringési idővel rendelkezik. Nagyon idős bolygóról van szó 11 milliárd éves, így holdrendszere már rég stabil állapotban van. A hideg óriást 2016-ban fedezték fel.
14 Her c.
2006-ban felfedezett hideg-Jupiter egyik mintapéldája a 14 Her c. bolygó, amely 2,1 Mj tömegű, és 18,9 éves keringési idővel rendelkezik. A 14 Her c. az egyik legközelebbi hideg-Jupiter típusú világ hozzánk.
HD 159868 b.
A HD 159868 b. bolygó is, hasonló, mint a 14 Her c. amely ugyanolyan tömegű 2,1 Mj, míg keringési ideje kisebb csupán 3,2 év. Ám már ekkora távolságban is hideg-Jupiternek nevezhetjük, mivel a térségben ahol kering a bolygó jóval fagypont alatt van a hőmérséklet. Kora igen magas valamivel több, mint 8 milliárd év, ami kedvez az élet megjelenése szempontjából.
HIP 5158 c.
A HIP 5158 c. egy igazi hatalmas tömegű, hideg-Jupiter, amely 15 Mj tömegű, ilyen hatalmas óriás körül már igen tekintélyes kísérők keringhetnek. Igen nagy az esély arra nézve, hogy egy ilyen óriás körül találunk Föld méretű kísérőket. Kora valamivel több, mint a Naprendszeré, 6 milliárd éves. A hideg bolygó keringési ideje 24,7 év, 1,1 milliárd km-re kering a csillagától, ami igen tekintélyes távolság. Vonzáskörzete is tekintélyes, ami 211 millió km-ig terjed ki.
Kepler-454 d.
A Kepler-454 d. egy hatalmas hideg-Jupiter, valamivel idősebb a Földnél, 12-szer akkora tömegű, mint a Jupiter, így jelentős tömegű, 12 év alatt kerüli meg csillagát. Hill szférájának a sugara 124 millió km, ami jelentős vonzástér, így holdak ezrei lehetnek körülötte.
HAT-P-13 c.
Egy 14 Mj tömegű óriás, amely csak 1,2 év alatt kerüli meg saját napját így a HAT-P-13 c. bár hatalmas még is csekély vonzástérrel bír, alig 27 millió km-es kiterjedésű. Így nem annyira van meg az esélye nagy holdak létére, mint pl. a HIP 5158 c. bolygónak. Habár elmondható, hogy nem lehetünk biztosak abban, hogy mekkora holdjai is vannak a HAT-P-13 c-nek. ( a Mars bolygónál csupán 3-szor nagyobb a vonzástere )
HD 68988 c.
Egy 15 Mj tömegű óriás, amely a csillagát 34,7 év alatt kerüli meg, kora 6,7 milliárd év, vonzáskörzete 1 Cs.e. ami már elegendő ahhoz, hogy holdak ezrei keringjenek körülötte. Mivel elég messze esik a csillagától, nagy vonzáskörzettel bír, és elég nagy tömegű így jó eséllyel nagy méretű holdjai is kialakultak már körülötte, amelyek némelyikén akár az élet feltételei is kialakulhattak.
mu Ara e.
mu Ara e. jelű exobolygó kevesebb, mint 50 fényévre esik a Földtől, csupán 1,8 Mj tömegű, vonzáskörzete nagyjából akkora, mint a Szaturnusz bolygóé. A planéta 785 millió km-re esik a csillagától ( ez kb. akkora távolság mint a Nap-Jupiter ) Tömege nem annyira jelentős, mint a fent felsorolt némely hideg-Jupiteré, ám így is jó esélye van arra, hogy több ezer holdja legyen, köztük Föld méretűek is.
Jelenleg a technológia még nem tart ott, hogy meg tudjuk vizsgálni egy hideg-Jupiter holdjainak számát, méretét, s megállapíthassuk van-e rajta élet vagy sem. Azonban biztosra vesszük, hogy az óriásbolygók körül ( akárcsak a mi óriásbolygóink körül ) több száz, illetve több ezer hold kering, amelyek közt akad kivételes méretűek is ( Föld méretét is meghaladó égitestek ) Egy óriásbolygónak erőteljes árapályereje van, a körülötte keringő Föld-méretű kísérő(k) ebből kellő képen részesülnek, így aktivitásuk biztosított igen hosszú ideig. Egy óriásbolygó ráadásul erőteljes mágneses térrel rendelkezik, amely védelmet nyújt a Föld méretű kísérők számára, ám azonban az is elmondható, hogy egy hatalmas bolygónak veszélyes sugárzása is adott, ami kiterjed sok millió km-re a bolygótól.
Források: ( 2018-06-01 )
http://exoplanet.eu/catalog/hd_217107_b/
http://exoplanet.eu/catalog/hd_142_b/
http://exoplanet.eu/catalog/hd_142_d/
http://exoplanet.eu/catalog/hd_30177_c/
http://exoplanet.eu/catalog/hd_159868_b/
http://exoplanet.eu/catalog/hip_5158_c/
http://exoplanet.eu/catalog/kepler-454_b/
http://exoplanet.eu/catalog/hat-p-13_c/
http://exoplanet.eu/catalog/hd_68988_b/
http://exoplanet.eu/catalog/mu_ara_b/
Hill szféra kiszámítása könnyen itt:
http://orbitsimulator.com/formulas/hillsphere.html
Balaton András ( 2018 Június 1 )