Óriáscsillagok és óriás Lakható Övezetük ! ( HD 240237 rendszer )
A HD 240237-es csillag egy igazán hatalmas narancssárga óriás, amelynek az átmérője 44,8 millió km, körülötte egy Jupiter típusú bolygót találtak a csillagászok még 2010-ben. Az égitest a HD 240237 b. nevet kapta, tömege nem ismert ( becsült tömeg adata van, ami 5.3 Jupiter tömeg ) 285 millió km-re 2 év alatt kerüli meg az óriáscsillagot. Az égitest kora nem ismert, így sajnos nem lehet tudni, éppen melyik geológiai korszakban jár. A bolygót radiális sebesség módszerével fedezték fel.
( Az Unukalhai óriáscsillag, amely szintén narancs óriás a Földtől 74 fényévnyire...)
A HD 240237-es csillag Lakható övezete elképesztően nagy 6,17 milliárd km, ez a Naprendszer zöld övezeténél 100-szor nagyobb kiterjedést jelent. ( 63 millió km kiterjedésű a Lakhatósági övezet a Naprendszerben ) Nagyon sok csillag Lakhatósági övezete el sem éri a 100 millió km-t sem, azonban vannak olyan nagy csillagok ( mint a szóban forgó HD 240237 is ) amelyek nagy méretük, és tömegük miatt a környezetében lévő Lakhatósági övezet kiterjedése elképesztően nagy. A csillagászok már most több tucat olyan nagy méretű, és tömegű csillagot ismernek, amelyeknek bolygói vannak. Az óriáscsillagok körül lévő Lakhatósági övezet mindegyik esetben hatalmas kiterjedésű, átlagosan 1,5 milliárd km, de jó néhány esetben akad 3 milliárd km-t is meghaladó övezet. ( ilyenek pl. gamma Leo, HD 158996, beta Cnc óriáscsillagok is ) A HD 240237-es csillag körül nem sikerült még felfedezni más bolygót ( bolygókat ) de nincs kizárva, hogy ne lennének még bolygók a csillag körül. Mindenképpen elképesztő, hogy ekkora a Lakhatósági övezete ennek a csillagnak, nagyon jó kérdés kering-e bolygó ebben az irdatlan nagy övezetben (?) Amennyiben kering, és az Szuperföld akkor jó eséllyel élet is lehet rajta.
( A HD 240237-es rendszer ábrája, a hatalmas Lakhatósági övezetével. Az óriáscsillag körül jelentős 41 Cs.E kiterjedésű " zöld " övezettel bír. Ilyen hatalmas tartományban égitestek ezrei, milliói lehetnek, és számos bolygó bőven " elfér " itt. )
Az egyik fontos tudnivaló, hogy az óriáscsillagok gyorsan élnek, és halnak meg, azaz a Lakhatósági övezet kiterjedése is rövid " életű " általában egy csillag kb. 1 milliárd évet tölt el óriásként, majd elpusztul. Nagyon jó kérdés, hogy ez az 1 milliárd éves időtartam ( amely elég rövid csillagászati értelemben ) elég lehet-e hogy egy olyan bolygón, amely a zöld övezetben kering, megjelenjen-e az élet rajta (?) Az óriáscsillagok körül így a Lakhatósági övezetek igen rövid életűek, s nem " tartósak " így az esetlegesen kialakuló élet szempontjából nem túl jó hír. Kutatások szerint a Föld bolygón is el kellett telnie bizonyos időszaknak, mire az élet kialakult, 3,5 milliárd éves a legősibb leletek az élet kialakulásából. Tehát a Föld születése után kb. 1 milliárd év múltán már élet volt. Persze ez csak a " mi szerény példánk " s sajnos még nem ismerünk, más idegen életformákat rajtunk kívül.
Röviden a csillagról:
megnevezés: | adat: |
csillag: | HD 240237 |
színkép típusa: | K2III ( narancs óriás ) |
tömege: | 1,69 naptömeg |
felszíni hőmérséklete: | 4360 Kelvin |
átmérője: | 44 800 000 km |
csillagkép: | Cassiopea |
felfedezése: | 2010 |
távolsága: | 4980 fényév |
Esély meg van, de élethez kevés........
Az óriáscsillagok így bár megadják az esélyt az élet számára, de roppant rövid ideig, így narancs óriások körül nem igazán fogunk találkozni fejlett, több sejtű életformákkal. Egyszerűen " nincs idő " a kifejlődés további szakaszaira, mint például a Föld esetében is történt. A Földön ahhoz, hogy komplex, bonyolult életformák alakuljanak ki el kellett telnie legalább 3 milliárd évnek, ez a narancs óriások esetében nem lehetséges. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy narancs óriások körül lévő bolygókon ne lenne meg az élet lehetősége, csak azt hogy nagyon kevés eséllyel. Így a jövő űrteleszkópjainak nincs akadálya annak, hogy narancs óriáscsillagok körül is keressenek lakható ( vagy lakott ) bolygókat.
Egy másik idevágó kérdés, az óriáscsillagok bolygóinak száma, és típusa - attól hogy óriáscsillag még ugyan úgy lehet Föld-típusú bolygója, ill. Jupiter tömeget meghaladó bolygója, mint a Napunknak. A bolygók számát illetően nehéz állást foglalni, mivel ez eléggé tetszőleges lehet, lehetséges, hogy egy bolygója alakult csak ki, de az is, hogy 20. Ez több tényezőtől függ, nem csak a csillag méretétől, és tömegétől. A jelenleg ismert exobolygók csekély hányada kering óriáscsillag körül, zömében nagyon közel a csillaghoz, ami miatt forróak.
Helyesbítés:
A vörös óriáscsillagok óriás állapotban töltött időhosszuk nem 1 milliárd év, hanem sokkal rövidebb, 100 millió év körüli időtartam !
Források:
http://exoplanet.eu/catalog/hd_240237_b/